Takılar Hakkında Bilgi

Geçmişten Günümüze Takı

Yüzyıllar boyunca takılar gücü temsil etmişlerdir. Eski çağlarda takıları kullananlar kadınlardan daha çok erkeklerdir.  Eski çağlarda firavunlar çok çeşitli ve değerli takılar kullanmışlardır. Böylece varlıklı sınıfa ait olduğunu ve her şeye hakim olduklarını göstermiş oldular. Arkeolojik kazılarda ölen kişilerin ziynet eşyaları ile gömüldüğü görülmüştür. Bu da o çağlarda yaşayanların ölümden sonra yaşama inandığını göstermektedir.
Takı ismi günümüzde daha çok bijuteri olarak adlandırılmakla birlikte  takı denildiğinde insanların aklına daha çok mücevher gelmektedir. Mücevherler altın, gümüş gibi değerli madenler ile pırlanta, yakut, elmas, zümrüt gibi değerli taşlar kullanılarak yapılmaktadır.

Takı çeşitleri

Vücuda takılan; kolye, küpe, yüzük, bilezik, bileklik, halhal gibi süs eşyaları ile kıyafetlere takılan broş takılara örnek olarak verilebilir. Günümüzde takılar ya bazı inançlar gereği yada güzelliği ön plana çıkarmak için kullanılmaktadır Günümüz takı tasarımcıları kişinin rengine, fiziğine yaşam tarzına göre uyarlanan bileklik, kolye, küpe ve yüzükleri altın, gümüş gibi değerli metallerden yapmasının yanı sıra bazen sıradan bir boncuğu, doğal taşı veya metali usta ellerde şekillendirerek birbirinden şık kolyeye, bilekliğe, küpeye veya yüzüğe dönüştürmektedir.
Takılar; cinslerine, materyallerine, taşlarına göre birçok gruba ayrılır.

Cinslerine göre takılar;

Takılar cinslerine göre bilezik, kolye, küpe, bileklik, şahmeran, yüzük, takı seti, halhal, bilezik olarak adlandırılırken;

Materyallerine göre takılar;

Materyallerine göre altın, gümüş, çelik gibi çeşitleri olan takılar; safir, zümrüt, pırlanta, elmas, yakut ile süslenen taşlı modelleri kadınlar tarafından tercih edilmektedir .

Bilezik ve bileklik modelleri kendi içlerinde ipli , nazar boncuklu, pırlanta taşlı, doğal taşlı bileklikler olarak ayrılırken yüzlerce modelle takı (aksesuar) modasına damga vuruyorlar. Suyolu bileklik modelleri ise yüzyıllardır kadınların vazgeçemedikleri ürünler arasında yerlerini koruyorlar. Son zamanlarda genç hanımlar birbirinden farklı tarz, model ve renkteki bilezik ve bileklikleri aynı anda bir arada kullanarak yeni bir trend yaratıyorlar.
Altın halka, beştaş, tamtur nişan yüzükleri gibi evlilik simgeleri takı dünyasında baş aktör olmaya devam ederken, tektaş yüzükler de evlenme tekliflerinin olmazsa olmazı olarak takı dünyasında yerlerini koruyorlar.
Taşlı, boncuklu, metal çeşitleri olan küpeler de takı kategorisinde çok geniş yer tutuyor. Son yıllarda özellikle kulaklarında birden fazla delik bulunan genç bayanlar aynı anda birden farklı gruptan küpe modelini birlikte kullanarak
farklılık yaratıyor ve dikkat çekiyorlar.

Takı setleri geçmiş yıllardan beri düğün hediyelerinin en prestijlisi olarak yerlerini koruyorlar. Genellikle hazır satılan takı seti modelleri tercih ediliyorken bazıları ise beğendikleri ürünleri ayrı ayrı satın alarak kendi takı setlerini
oluşturuyorlar.
Kadınların bir kısmı günlük yaşamda ve davetlerde sürekli altın ve taşlı mücevherleri kullanırlar. Bazıları da davetlerde bile tasarım özelliği taşıyan, mücevher niteliği olmayan ürünleri tercih ediyorlar. Mücevher veya bijuteri her kategoriye ait takı modellerini yüzlerce seçenek arasından  Birsenden  temin edebilirsiniz.
Son yıllarda takı çeşitleri arasında dualar, Allah’ın isimleri, hayvan figürleri, nazar boncukları ve nazar duaları, bazı semboller, Osmanlı motifleri, Atatürk yazıları gibi temalar herkes tarafından ilgi görüyorlar. 14 Şubat Sevgililer Günü’nün en çok satılan ürünleri arasında kalp detaylı takı modelleri yer alırken, Anneler Günü hediyelerinin favorisi ise inci takılardır.
Daha önceleri erkek tüketiciler takıları sadece kutlamalarda, özel günlerde eşlerine, annelerine satın alıyorken son yıllarda kendileri için de takı seçiyorlar. Erkekler için üretilen yüzük, kolye, küpe ve bileklik modelleri oldukça rağbet görüyorlar. Erkekler evlilik yüzüklerinin yanı sıra taşlı gümüş yüzükler, kalın kolyeler, deri bileklikler, siyah taşlı küpeleri tercih ediyorlar. Farklı tarz yaratmayı seven tüketiciler ise şahmeran, halhal, choker ve vücut aksesuarlarını tercih ediyorlar.
Tek sıra ince veya birden fazla sıradan oluşan renkli halhal modelleri yaz aylarının en çok beğenilen modeller arasında yer alıyorlar. Vücut aksesuarı modelleri de kendine güvenen kadınlar tarafından tercih ediliyorlar.
Gösterişli choker modelleri kadınların boyunlarını zarifçe sararken, Şahmeranlar da kadınların ellerinin güzelliğini ön plana çıkararak çevresindekilerin dikkatini kendi üzerlerine çekmelerine yardımcı oluyorlar.  Birsenden  her zevke ve ihtiyaca yönelik birçok çeşit ve modeli siz tüketicilere sunuyor.
Birsenden  de her bütçeye uygun takılar, özelliklerine, ağırlıklarına, tasarımlarına, taşlarına ve daha birçok parametreye göre farklı fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır.

Gümüş takılarınızın uzun ömürlü olması için ipuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir