Su Kabak işçiliğinde Sağlık ve Güvenlik

Su Kabak işçiliğinde Sağlığımız ve Güvenliğimiz

Bu yazı Su kabağı meraklılarını su kabakları ile çalışmaktan veya yeni başlayan su kabak kişisini yaratıcı bir hobi veya kariyere başlamaktan caydırmak veya korkutmak için yazılmamıştır.

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, her işin, sporun, hobinin veya yaşam tarzının riskleri vardır, ancak tehlikelerine saygı duymayı ve aktivitenin tüm iyi yönlerinden keyif almayı öğrenmeliyiz.

Geçmişte, ilkel su kabak işçiliği yöntemleri çevre açısından daha güvenliydi, ancak elektrikli makineler ve su kabak işçiliği sürecini eve getiren insanlar ile bu uygulamalar potansiyel bir sağlık sorunu haline geldi. Bu kapalı ev ortamı, ailenin tüm üyeleri için bir sağlık krizine dönüşmüştür. Sağlık ve güvenlik artık bir sorun haline geliyor.

Yazımız mevcut sağlıkları veya gençlikleri nedeniyle dokunulmaz veya yenilmez olduklarını düşünen genç yaşlı tüm su kabak işçileri için bir uyarıdır. Olası sorunları göz ardı etmek, gelecekte sağlık sorunları yaşamanıza sebep olacaktır .

Su Kabak Zanaatkarlarına, Su Kabak Sanatçılarına ve tüm Su Kabak İşçilerine karşı sorumluluğumuz.

Havadaki su kabağı kirleticilerinin birçok türde solunum ve kronik rahatsızlıklara elverişli bir ortam yaratabileceği ve yaratacağı bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Su Kabak işçiliği yapan kişiler için, sağlığınızı ve size yakın olanların sağlığını korumanın acili yeti sizin elinizde.

Su Kabak tahriş edici maddelerle kirlenmiş bir ortamda çalışmak, ciddi bir sorun olan insan yapımı bir tehlikedir. Tüm su kabak uygulayıcıları muhtemelen tıbbi problemler için adaylardır. Bir su kabağı üzerinde çalışırken ağzınızda su kabak tozu tadı alıyorsanız, siz ve çevrenizdekiler tıbbi problemlere adaysınız demektir.

Ayrıca bazı su kabak ustaları, su kabak tahriş edicilerinin “tat etkisini” fark etmeyeceklerdir; bu tahriş edicilerin sessiz saldırganlar olduğuna dikkat edin.

Büyük suçlu, çok ince su kabak tozu ve selüloz partikülünün alışılmış veya sürekli solunmasıdır. Bu parçacıklı malzemeler, kuru kabağı bağlayan, sertleştiren ve koruyan kimyasal bileşikler içerir. 

İkincil kimyasallar, doğal kürleme işlemi sırasında su kabak içindeki ve üzerindeki bakteriyel çürüme, küf, spor ve diğer mikroorganizmalardan oluşur.

Ateşli gravür teknikleriyle üretilen su kabak dumanı, su kabak dumanları ve diğer su kabak tahriş edici maddeler birikebilir ve akciğerlere zararlı olabilir. Bu partiküller, ortadan kaldırılmazsa, sorunlu solunum yolu hastalıkları olarak sonuçlanacaktır.

Bu sağlıksız su kabak uygulamalarına katılan tüm su kabak ustalarının sağlığı büyük risk altındadır. Piro-gravür yapmak için doğru filtreye sahip bir solunum cihazı kullanmak mantıklı bir yoldur.

Su Kabak işçileri, çalışma ortamlarındaki mümkün olduğunca fazla su kabak tozunu yakalamak ve çıkarmak için her zaman toz koruma önlemleri kullanmalıdır. Operatörün etrafındaki giysilere veya herhangi bir şeye bulaşan tozu solumak, çalışma sürecinden kaynaklanan tozu solumak kadar tehlikelidir.

Ultra ince toz partiküllerini filtrelemek için tasarlanmış bir solunum maskesi veya solunum cihazı gereklidir. Su Kabak ustasının bu tahriş edici maddelerin çoğundan etkilenmesini önlemek için, piro-oyma sırasında oluşan dumanı ve dumanları hapsetmek için tasarlanmış solunum cihazları satın alınabilir. Bu tahriş edici maddeler göz, kulak, boğaz ve akciğerlerdeki mukusun kalınlaşmasına ve dolayısıyla etkinliğini kaybetmesine neden olabilir. Enfeksiyonlara, soğuk algınlığına, alerjilere ve diğer birçok kronik rahatsızlığa neden olan akciğerlerdeki, gözyaşı kanallarındaki vb. tıkanıklığı öksürmeyi ve veya ortadan kaldırmayı zorlaştırır.

Su Kabak ustası, ara sıra bir zanaatkarın bile tahriş edici maddelerden etkilenebileceğini bilmelidir. Uzun süredir hala sağlıklı olan zanaatkarlar, bu sağlık tehlikelerinden kurtulduklarını varsayamazlar. İnkar, daha sonraki bir tarihte TERSİNE GEÇMEYEN sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Su kabağı  Usta öğreticileri / Ustaları

 • Su Kabak İşçilerini, su kabaklarının zararlı etkileri hakkında bilgilendirin.
 • Hastalık semptomları yaratan şüpheli su kabak tahriş edicilerini tanımlamaya yardımcı olun.
 • Su Kabak tahriş edicilerinin neden olduğu olası solunum yolu hastalıklarını bilin.
 • Bir doktora görünmeden önce semptomların kendi kendini değerlendirmesi için tıbbi bağlantılar sağlayın .
 • Koruyucu donanım için güvenlik donanımı tedarikçilerinin bağlantılarını önerin.
 • Kabağı tahriş edici maddelere karşı bilinen olası güvenlik çözümleri yapın.
 • Su kabakları ve su kabakları ile çalışan tüm insanları bilgilendirmek ve korumak için misyon açıklamaları benimsemelerini tavsiye etmelerini önerin.
 • Su Kabak yetiştiricileri, su kabak tedarikçileri ve su kabak çekirdeği dağıtıcılarına, tüm su kabakları ve kabak çekirdeği paketlerinde uyarı etiketleri kullanarak, su kabaklarla çalışmanın ve su kabaklarıyla çalışmanın potansiyel sağlık tehlikesi hakkında halkı bilgilendirerek su kabak sağlık ve güvenlik bilgilerinin yayılmasına katılmalarını tavsiye edin.

Şüpheli Su Kabak Tahriş Edici ve Kirleticiler:

 • Su Kabağı Tozu : Su Kabak kurutma, temizleme, delme, kesme, eğeleme, zımparalama ve mühürleme, Canlı Su kabak bitkilerinin işlenmesi. Kurutulmuş Su kabak bitkilerinin atılması.
 • Küfler, Bakteriler ve Sporlar : Su Kabak kurutmanın Osmoz işlemi; hava kaynaklı kirlilik ve kuru su kabaklarının temizlenmesi.
 • Su Kabak Dumanı ve Dumanları : Piro-gravürde olduğu gibi yanan, yanma dumanları, mum dumanları, boyalar, incelticiler, çözücüler, yapıştırıcılar ve boyalar.
 • Su Kabağı : Çamaşır Suyu, deterjanlar, temizlik solüsyonları, poliüretan köpük, boyalar, lateks eldivenlerin yapımında bulunan diğer tahriş edici maddeler.

Şüpheli Su Kabak İle İlgili Akciğer/Solunum Hastalıkları:

Bu liste yalnızca doğada ampiriktir. Birçok hastalık, akut veya kronik solunum rahatsızlıklarına neden olabilecek tahriş edici veya toksik maddelere uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Tek bir maruziyetin kronik akciğer hastalığına neden olabileceği bilinmektedir.

Bu liste, su kabaklarıyla çalışırken meydana gelebilecek olası tıbbi sorunların yalnızca kısmi bir listesidir. Su Kabak tahriş edicilerinden şüphelenilen olası rahatsızlıkların ve hastalıkların bir özetidir ve bu tahriş edici maddeler ayrıca eski rahatsızlıkları etkileyebilir ve kışkırtabilir, mevcut rahatsızlıkları uzatabilir ve yenilerini oluşturabilir.

 • Astım  : Toz, buhar, gaz ve dumanlara maruz kalma “Astım Tetikleyicileri” olarak adlandırılır; solunum yollarının iltihaplanması, çeşitli uyaranlar, giderek kötüleşen öksürük, hırıltı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı ile karakterize bir solunum yolu hastalığı.
 • Amfizem : Akciğerlerdeki hava keseleri toza, buhara, gazlara ve dumanlara maruz kalındığında hasar görür veya tahrip olur. Bu, akciğerlerdeki hava ile kan dolaşımı arasında zayıf oksijen ve karbondioksit değişimine yol açan geri dönüşü olmayan bir durumdur.
 • Bronşit (Kronik) Akciğer Enfeksiyonları : Bronş tüpleri, başlangıçta bakteriyel veya viral enfeksiyonlar tarafından tahriş olmuş olabilir ve bu, astarın ve bronş tüplerinin uzun süreli iltihaplanmasına neden olabilir. Bronşlar iltihaplandığında veya enfekte olduğunda, akciğerlere daha az hava akabilir ve hastayı ayın birçok gününde ağır bir mukus veya balgamla baş başa bırakır. Sigara içmek ve diğer duman tahriş edici maddeler, Kronik Bronşitin yaygın nedenidir. Birsenden.com
 • Bissinoz (kahverengi akciğer) : Küçük hava yollarının tıkanmasını içeren ve akciğer fonksiyonlarını ciddi şekilde bozan kronik bir durum. Kenevir, keten pamuk işleme ve muhtemelen (su kabağı işçiliğinden kaynaklanan) tozdan kaynaklanır.
 • Silikoz : Serbest kristal silika ve camsı kirleticilere maruz kalma.
 • Aşırı Duyarlılık Pnömonisi : Mantar sporlarının ve küfün solunması.
 • Mesleki Akciğer Hastalıkları : Duman ve tozdaki karbon bileşikleri.
 • Saman nezlesi : Çiğ Su kabak süslemelerinden vb.
 • Rinit : Toz ve diğer tahriş edici maddeler.
 • Sinüzit : Toz ve diğer Su kabak tahriş edici maddeler.
 • Alerjiler/Göz/Burun/Boğaz/Saç Derisi : Tozu ve diğer Su kabak tahriş edici maddeler
 • Larenjit : Toz ve diğer su kabak tahriş edici maddeler.
 • Dermatit : Çoğu toz ve su kabağı hava kirleticisi.
 • Hafıza Kaybı ve Baş Dönmesi  : Toz ve Su kabak hava kirleticilerinin çoğu.

Güvenlik Koruması İçin Öneriler ve Kısmi Çözümler :

Aşağıdakiler, sağlıklı Su kabak üretimi ve işlenmesi için dikkate alınması gereken önerilen güvenlik öğelerinin ana listesidir :

 • Çalışırken ve su kabakları hazırlarken yarım solunum maskesi veya tam solunum maskesi kullanın.
 • Kağıt maske takmak, herhangi bir kağıt maske, koruma olmamasından iyidir.
 • Su Kabak işçiliği kapalı bir ortamda yapılmamalıdır.
 • Kalıplama su kabaklarını hafif bir sabun ve çamaşır suyu çözeltisiyle silin.
 • Su Kabak işçiliği asla bir ev yaşam alanında denenmemelidir.
 • Evin dışındaki tüm su kabaklarını temizleyin.
 • Aerosol tipi teneke kutular kullanılarak boyama ve mühürleme her zaman iyi havalandırılmış bir zanaat merkezinde (işyeri) veya evin dışında yapılmalıdır.
 • Boya fırçaları ve artıkları özel kaplarda temizlenmeli ve güvenli bir şekilde atılmalıdır.
 • Çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi bir ev yıkama tesisinde Su kabak temizliği, evin diğer üyeleri için zararlı olabilir.
 • Halka açık bir çamaşır yıkama tesisinde su kabağı temizliği, şüphelenmeyen halka kontaminasyonu yaymak için pervasız bir uygulamadır. Evinizin yaşam alanında su kabaklarının saklanması hiçbir koşulda önerilmez.
 • Su kabakları ev dışında saklanmalıdır. Bu aynı zamanda kemirgenleri de caydıracaktır.
 • Solventler, boyalar, dolgu macunları ve uygulanan tüm sıvı Su kabak süsleme malzemeleri dikkatli kullanılmalı ve kullanım talimatlarına uyulmalıdır.
 • Gıda kullanımı için yapılan su kabağı ürünleri, güvenli gıda tüketimi için onaylanmış gıda güvenli cilalar ve/veya mühürleyicilerle kapatılmalıdır.

İş yeri:

İşyerinin genel hane yaşam alanında OLMAMASI tavsiye edilir, bunun yerine mümkün olduğunca tüm kabağı tahriş edici maddelerden kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınabilen ve izole edilebilen bir alan olması önerilir. Aksi takdirde, evin diğer üyelerini, hayvanları ve diğer evcil hayvanları ve kendinizi korumak için önlemler ve alternatif önlemler geçerli olmalıdır. Çalışma yerinin havalandırma için pencereleri ve kolay temizlenmeye elverişli zeminleri olan bir alana yerleştirilmesi tavsiye edilir. Yerde elektrik uzatma kablosu kullanılmamalı .

İş Yeri İçin Temiz Hava Sistemleri :

Toz toplama sistemlerinin maliyeti  1000-100000 tl arasında olabilir. Herhangi bir sistemin kullanımı fiyatına değer; hiçbir sistem olmadan, yine de sağlık bedelini ödersiniz. Seçtiğiniz sistem ihtiyaçlarınıza göre olmalıdır ve aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • Hava temizleyicileri
 • Hava Kontrol Cihazları
 • Toz Toplama Cihazı
 • Taşınabilir Toz toplayıcı
 • Elektrikli süpürgeler
 • Egzoz fanı
 • Fan

Önerilen Güvenlik Donanımı ve Giysileri:

 • Solunum Maskesi
 • Kağıt Maske
 • Göz Gözlükleri
 • Eldivenler
 • Önlük / Laboratuvar Ceketi
 • Ayakkabı veya galoş
 • Saç Filesi veya baş ve saç örtüsü

Sonuç:

 • Çeşitli makaleleri kontrol ettikten sonra, risk altındaki Su kabak zanaatkarları, sanatçılar ve Su kabak işçileri hakkında hiçbir bilimsel epidemiyolojik çalışma olmadığı görülüyor.
 • Tüm bitki türlerinin, çoğu insan vücuduna zararlı olan bir dizi madde oluşturan kimyasal fabrikalar olduğu unutulmamalıdır.
 • Su kabaklarındaki ana malzeme selülozdur; bitkilerin ve ahşabın, pamuk kenevirinin, kağıdın vb. hücre duvarlarının ana bileşeni.
 • Kalan içerik, iyi çalışılmamış yüzlerce bileşik ve kimyasal içerir; bazıları zararlı olarak kabul edilebilir. Birsenden.com
 • Bitkiye saldıran bakteriyel çürüme, küfler ve diğer mikroorganizmalar, aynı zamanda zararlı olabilecek tahriş edici olarak kabul edilen ikincil kimyasallardır.
 • Alerjiler, akciğer sorunları, astım, dermatit ve kanser gibi tüm Adenokarsinom hastalıklarının yüzde sekseni veya daha fazlasının, ahşap işçileri üzerinde yapılan bir çalışmada iyi belgelenmiştir . Bazılarımız yanlışlıkla “Tabiat Ana”nın bizi sevdiğine inanmak isteriz. Ama yiyecek ya da zehir isteyip istemediğinizi umursamıyor – o sağlayabilir. Kanseri tedavi etmek veya kansere neden olmak istiyorsanız “Doğaya Git”.
 • Su Kabak ustası ve tüm su kabak işçileri, işyerlerini Su kabak kirliliğinden korumalıdır; toz ve diğer tahriş edici maddelerin evinizi kirletmesine izin vermeyin. Kendinizi, çocuklarınızı ve iş yerinizi koruyun. Ayrıca, saygı gösterilmediği takdirde, su kabağı yapımında kullanılan ürünlerin herhangi biri veya tamamı, kullanıcının ve su kabağı çalışma alanını sık sık kullanan kişilerin sağlık ve refahı için potansiyel tehlikelerdir.
 • Bu alanda yeni bilgiler araştırıldıkça ve yeni çözümler bulundukça bu raporun güncellenmesi gerekebilir. Su kabaklarıyla uğraşan herkesin, yaşıtları arasında tüm Su kabak işçilerinin sağlığını ve refahını geliştirmesi önemlidir.
 • Artık yeni su kabak işçilerinin işe alınmasına, onlara eğitimsel sağlık bilgileri sağlamadan müsamaha gösteremeyiz.
 • Tüm su kabak sınıfları, su kabak kulüpleri, Su kabak dernekleri, çalışan ve zanaatkarları korumak için hükümler benimsemelidir. Su Kabak satıcıları, su kabak tohumu şirketleri, Su kabak yetiştiricileri ve çiğ su kabakları satan veya dağıtan herkes, su kabaklarının işlenmesinin olası sağlık tehlikelerine ilişkin “Uyarı Etiketleri” ekleyerek işbirliği yapmalıdır.
 • Madencileri, elyaf işçilerini, oduncuları ve tütün ve diğer potansiyel olarak tehlikeli maddelerden yöneten aynı sağlık uyarıları ve yasaları, Su kabak işçisini de kapsayacak şekilde genişletilmelidir.
 • Hiçbir erkek, kadın veya çocuk parasal kazanç veya başka amaçlar için feda edilmemelidir.