Gümüş Takıların Uzun Ömürlü Olması İçin İpuçları

Gümüş takılarınızı ilk günkü güzelliğinde kullanmak istiyorsanız , düzenli gümüş bakımı zorunludur. Muhteşem, uzun ömürlü Gümüş takılar için ip uçları:

Gümüş takılarınıza değer veriyor, her zaman parlaklığını, güzel görünümünü korumasını mı istiyorsunuz?
Birbirinden güzel gümüş takıları satın almak heyecanlı ve eğlencelidir. Ancak bir süre sonra kararmaları halinde, gümüşümüzün sonsuza kadar kararacağından korkarız ve ruh halimiz bozulur.
Aslında endişelenmemize gerek yoktur. Doğru teknikleri biliyorsanız Gümüş bakımı oldukça kolaydır.

Kolye, küpe, bileklik, yüzük gibi Gümüş takılarınız eğer 925 ayar gümüş ise, daha sağlam olurlar ve fazla temizlik gerektirmezler.

925 ayar olduğundan emin değilseniz veya ürünün üzerinde 925 damgası olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer yok ise gümüşçüye/kuyumcuya danışabilirsiniz.
Gümüş takılarınız uygun bakım ile, ömür boyu ilk günkü gibi durabilirler.

Bir gerçek vardır ki saf su tek başına gümüşe zarar vermez, fakat günlük hayatta kullandığımız sular saf su değildir. Kullandığımız sulardaki kimyasallar ve kirletici maddeler gümüşlerinizin kararmasına ve mat görünmesine neden olurlar.

Duş: Gümüş takılar ile duş almak iyi bir fikir olmasa da zaman zaman unutup duşa girmişseniz duştan sonra iyice kuruduğunuzdan emin olmalısınız.

Sıcak küvet: Sıcak küvete kesinlikle gümüş takılarınız ile girmemelisiniz. Yüzme havuzu ile aynı özellikte olmasına rağmen, küvetteki sıcak suda çok daha fazla klor vardır ve yüksek ısı kimyasal reaksiyonu hızlandırmaktadır.

Yüzme havuzu: Havuza girerken gümüş takılarınızı mutlaka çıkarmalısınız.  Havuz suyundaki klor çok sert bir kimyasaldır. Bu nedenle havuza girmeden önce gümüş takılarınızı çıkarmayı unuttuysanız, fark ettiğinizde en kısa sürede temiz suyla durulayarak kurutmalısınız.

Kaplıcalar: Doğal kaplıcalarda ki kükürt oranı yüksek olduğundan, gümüş takılarınıza zarar verir.

Kimyasallar: Bulaşık, çamaşır gibi temizlik malzemeleri, parfüm ve losyonlardaki kimyasallar gümüş mücevherlerin kararmasına neden olurlar. Parfüm veya losyonu kullandıktan sonra kurumasını beklemeli daha sonra gümüş takılarınızı takmalısınız. Bu ürünlerdeki kimyasallara maruz kalması halinde gümüş takılarınız parlaklığını yitirebilir.

Sakladığı ortam: Açık takı kutusunda, çantada veya çekmecede saklanarak havaya maruz kalan gümüş takılarınız kararabilir. Gümüş takılarınızı, kapalı kutularda veya hava geçirmez torbalarda saklamalısınız. Bu şekilde saklanan  takılar parlaklığını uzun süre korurlar.

Çizilmeleri önlemek için takıların klipslerini açıp kancalarını çıkararak saklamalısınız. Takılarınızın çizilmemesi ve kaplamalarının zarar görmemesi için takılarınızı mümkün olduğu kadar ayrı kutularda saklamalısınız. Birden fazla takıyı aynı kutu veya torbaya doldurmamalısınız.

Kararmayı önlemek için her torbaya veya kutuya bir tane silika jel paketi kullanırsanız kararmaya karşı koruma sağlar. Silikajel paketleri nem alıcı özelliğe sahiptir.

Gümüş takılarınızı temizlemek için bir mikro fiber bez veya özel mücevher bezi kullanmalısınız.

Takıyı temizlemek için dairesel hareketler yapmaktan kaçınmalı, yukarı – aşağı ovalamaya ve olası bir lekeyi yaymamak için bezin farklı kısımlarını kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir