Su Kabağı

Su kabağı yazımızı okumadan önce mutlaka Su Kabak işçiliğinde Sağlığımız ve Güvenliğimiz yazısını okuyunuz.

Su Kabağı- Süs Kabağı

Su kabağının Latince adı Lagenaria siceraria‘dır.
Su kabağı Amerika’da ( gourd ) ve Çin’de ( hyoutan ) işletmeciliği sadece üzeri boyanarak ve kabartma olarak yapılıyor ve bu ülkelerde geniş sektörlere hitap ediyor .

Su Kabağı Asya meyvesidir zaman içinde Anadolu’nun dört bir yanına yayılmış ve eşya olarak kullanılmaya başlamıştır. Form olarak sayısız şekillere sahiptir . Su kabağı bitkisinden elde edilen kabaklar, kurutularak sertleştirildikten sonra ahşap formuna bürünürler.

Su kabağının birçok çeşidi vardır. Su kabağı yazlık kabak grubunda yer alır ve çeşitlerine göre sap tarafı uzun ve dar veya dip kısmı şişkin ve boğumludur. Genelde 40-60 cm uzunluğundadır. Su kabağının rengi olarak ta sarı, turuncu yeşil ve koyu yeşil çeşitleri vardır. Su kabağı yetiştirilirken iklim ve hava şartları kurak olursa su kabağı bitkinize ihtiyacı oranında sulama yapabilirsiniz. Su kabağı bitkinizde ilk meyve görmeye başladıktan sonra, bitkinin yani meyvenin gelişmesi ve verimli olması için  sulamasını ihmal etmemelisiniz. Hızlı büyüyen bir bitki olduğu için 3-4 gün aralıklarla su ihtiyacını karşılamalısınız. Su kabağının yapraklarında pörsüme veya aşağı doğru sarkma görüldüğünde anlarsınız ki bitkiniz susuz kalmıştır. Sulama yaparken de yapraklarına su sıçratılmamalıdır. Bunun için ideal sulama damlama yöntemidir. Eğer bu imkanınız yoksa karık yöntemi ile de sulama yapılabilir.

Su kabağı yetiştirme sürecinde bazı hastalıklar görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi külleme hastalığıdır. Bu hastalığın belirtilerini gördüğünüzde kükürtlü ilaçlarla müdahale edebilirsiniz. Ancak bu hastalıkla mücadele ederken, ilaçlama yaparken yağışsız ve rüzgarsız bir gün tercih edilmelidir. Çünkü su kabağı bitkisinin döllenmesi arılar ve böcekler vasıtasıyla gerçekleştiği için zamanlama ve günlük hava şartı önemlidir. Bu canlılara zarar vermeyecek şekilde ilaçlama yapılmalıdır.

Süs Kabağı Nasıl Kurutulur – Su Kabağı Nasıl Kurutulur

“Su kabağını bir yere bırakıp kurutma” veya “Saplarını ipe bağlayıp asma” olarak iki çeşit su kabağı kurutma yöntemi vardır. Asma yöntemiyle kabağın her tarafının eşit kurur. Sapı iyice kuruyup, kahverengi olduktan sonra, üzerinde uzunca bir sap bırakacak şekilde kesip, kabağı saplarından bağlayıp havadar bir yere asılır. Su kabağının kuruması aylar sürer, iyice kuruduğunda hafifler, dış kısmı küflenir ve hızlı salladığımızda içindeki çekirdeklerin seslerini duyabiliriz.

Su Kabağının Temizliği

Su kabağı ilk aldığınız zaman çamurlu olacaktır, onu belli bir süre sıcak suda bekletmeniz gerekiyor. Çamuru yumuşayınca bulaşık süngeri veya bulaşık teli ile bastırmadan yıkayarak bir gün kurumaya bırakmalısınız.

Su Kabağından Ne Yapılır – Süs Kabağından Neler Yapılır

Su kabağı kurutulduktan sonra tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılmıştır. İçi çakıl ve tuzlu su ile temizlendiği zaman içme suyunun depolanması için kullanılmış ve hatta sıcak yaz günlerinde suyu soğuk tutma özelliğinden dolayı bir termos vazifesi görmüştür.
Sıcak suyu bir yerden bir yere aktarmakta kepçe olarak kullanılmış ve halk dilinde ” Kevki ” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca eski mutfakların vazgeçilmez gerecidir. Yağ, un gibi malzemeleri saklamak için kullanılmış, evlerde şekerlik, kolonyalık ve çiçek saksıları olarak yerini almıştır. Kabak kemani günümüzde bile kullanılan bir müzik aletidir.  Halen abajur, aplik, rüzgar çanı , saklama kapları, kalemlikler, mutfak ve büro malzemeleri olarak değerlendirilmektedir.

Süs Kabağı – Su Kabağı Lamba – Susak Lamba

Tamamen doğal malzeme ve titiz el işçiliği ile tarafımızdan üretilen Su kabağı lambalarımız özgün tasarım olup her kesime hitap etmektedir.
Yatak , oturma , çalışma ve çocuk odalarında gönül rahatlığı ile kullanılabilecek özel tasarımlardır.  ( Yazının devamı )

Su Kabağı Boyama

Su kabaklarında akrilik boyaların yanı sıra, metalik sedefli boyalar, simli boncuk boyalar, ahşap koruyucu boyalar, dekoratif ahşap renklendiriciler kullanılabilir. Akrilik boyaların yanı sıra, kullanacağımız fırçalar da önem taşır. Boyalarda olduğu gibi kaliteli fırça kullanmak önemlidir. ( Yazının devamı )

Su Kabağı Süsleme

Öncelikle yapılacak işe ve uygulanacak modele uygun su kabağı seçilerek dış ve iç temizliği yapılır. Daha sonra ölçülendirme, boyama, yakma, kesme ve oyma teknikleri ile model ve desen kazandırılma süreci işler. Süs Kabak Boyama Modelleri  , Su Kabağı Boyama Desenleri , Su Kabağı Tasarımları , Cıvıl Cıvıl Renkli Su Kabağı  Tasarımları ( Yazının devamı )

Su Kabağı Tohumu – Süs Kabağı Tohumu

Su kabağı lambası veya avizesi alanlara yanında 10 adet Su Kabağı Tohumu hediye gönderilmektedir .

Size göndereceğimiz tohumlar, tam zamanında, yeteri olgunluğa eriştiğinde toplanmış, en iyileri seçildikten sonra paketlenmiştir. Bu sayede yetişen meyvelerin tohumlarından bir sonraki yıl yeni ekim yapabilir, tohumları sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Süs/su kabakları ideal yetiştirme şartları sağlandığında tek kökten ortalama 30-40 meyve verirler. İyi bir bakımla 10 tohumdan ortalama 400’e yakın süs/su kabağı alabilirsiniz.

Su Kabağı Yemeği – Su Kabağı Yenir mi ?

Bu yemek Urfa’da sıkça yapılır biraz zahmetli ama tadı muhteşemdir . ( Yazının devamı )

Rüyada Su Kabağı Görmek

Rüyanızda su kabağı mı gördünüz ( Yazının devamı )