Su Kabağı Yetiştiriciliği

Değişik boy ve ebatlarda, üst kısmı dar, alt kısmı küre şekilli geniş iri ve orta boy su kabakları yetiştirmenize olanak verir.
Gelişme döneminde bol sulama ister. Derince, gevşek, zengin toprakta çok yüksek hasat verir.

İlginç ve kendine has şekli nedeni ile süs kabağı olarak yetiştirilir. Kurutulduğunda ahşap kadar sert ve dayanıklı olur kabuğu. Üzerine açılan bir delik yardımıyla kuşevine çevrilen bu kurutulmuş kabaklar yaz boyu, göçmen ya da kalıcı kuşlara sadece yuva vazifesi görmez aynı zamanda eşsiz birer bahçe dekorasyonudur.

Her kök sezon boyunca 10’a yakın kabak yetiştirmenizi sağlar. Her birini ayrı ayrı renklere boyayabilir, üzerlerine tıpkı ahşap boyar gibi desenler yapabilirsiniz. Boyasız sade halleriyle dahi rustik bir görüntü sergileyen sukabakları doğal dekorasyonun şüphesiz rakipsiz bir parçasıdır.

Satışta olan tohumlar işlenmemiş, ilaçsız, geleneksel tohumlardır. Yetiştirdiğiniz meyvesinden tohum alabilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

Su Kabağı tohum ekimi

Tohumlar iç mekânda Şubat ayından itibaren, dış mekânda ise son donlardan sonra toprak ısınmaya başlayınca ekilir.

Su Kabağı nasıl çimlendirilir ?

Su kabak dikiminden önce toprağınızı hazırlayın. Kabak, gübresi bol, nem tutumu yüksek kaliteli bahçe toprağı sever. Yetiştirme öncesi ve ilk meyve tutumundan sonraki dönemde de toprağının havalandırılmasını ve gübrelenmesini ister. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler veorganik gübrelerle desteklenen toprakta yetişen kabak bol hasat verir.

Tohumlar iç mekânda Şubat ayından itibaren, dış mekânda ise son donlardan sonra toprak ısınmaya başlayınca ekilir. İç mekânda erken fidelenen tohumlar, erken hasat almanızı sağlar. Kabak Haziran ayından başlayarak, ilk donlara kadar sürekli meyve verir.

Kaliteli, nemli, havalandırılmış ekim toprağına tohumları 1 cm derine ekin. Sulayın. 24°C de tohumlar 6-10 günde hızla filizlenir. İç mekânda elle alınabilir duruma gelen filizler daha geniş saksılara alınarak dış mekâna dikilene kadar fidelenmelidir. Dış mekânda filizler, her yöne 60 cm aralık kalacak şeklide, fide olduklarında taşınarak şaşırtma işlemi yapılır. Düzenli sulanan bitki, meyve vermeye başladığında gübreleme yapılmalıdır. Bundan sonra 14 günde birsıvı gübre verilebilir. Meyve verimini takiben düzenli hasat yapın. Meyve boyu istediğiniz boya geldikçe toplamanız önerilir.

Meyvenin aşırı büyümesine izin vermeniz ve tohuma bırakmanız, hasadı sonlandırır ve kabaktan verim almanız aksar. Sabah erken saatlerde çiçeklerini toplayabilirsiniz. Sulamayı gece saat 10 sularında ya da sabah erkenden yapmanız, daha sağlıklı gelişimine imkan sağlar.

Su Kabağı bakımı ve diğer bilgiler

Düzenli sulanan bitki, meyve vermeye başladığında gübreleme yapılmalıdır. Bundan sonra 14 günde bir sıvı gübre verilebilir. Meyve verimini takiben düzenli hasat yapın. Meyve boyu istediğiniz boya geldikçe toplamanız önerilir. Meyvenin aşırı büyümesine izin vermeniz ve tohuma bırakmanız, hasadı sonlandırır ve kabaktan verim almanız aksar. Sabah erken saatlerde çiçeklerini toplayabilirsiniz. Sulamayı gece saat 10 sularında ya da sabah erkenden yapmanız, daha sağlıklı gelişimine imkan sağlar.

Su Kabağı nerede yetiştirilir ?

Bahçe ve tarla yetiştiriciliğine uygun.

Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız.